Съвети при издаване на ТЕЛК, които е важно да знаете

Съвети при издаване на ТЕЛК, които е важно да знаете
На официалната страница на НЗОК www.nhif.bg в раздела "РЗОК" е публикуван списък на лекарските консултативни комисии, сключили договор с НЗОК в съответната област. Снимка: 24 часа

Експертизата за трайно намалената работоспособност се извършва от ТЕЛК и НЕЛК. Подготовката на хората с увреждания за явяване пред тези комисии се прави от техния личен лекар. Първата стъпка е пациентът да се консултира със своя личен лекар, който ще му обясни дали е възможно освидетелстването му от ТЕЛК, като вземе предвид здравословното му състояние и тежестта на заболяванията. Личният лекар определя нужните медицински документи, прегледи и консултации, както и издава направление за ТЕЛК. След това пациентът представя тези документи в съответната комисия по местоживеене. Лица без личен лекар се насочват за експертиза от лекуващия лекар.

Какви са необходимите документи за освидетелстване от ТЕЛК?

Насочването към ТЕЛК се извършва от личния лекар, който издава медицинско направление за нужните изследвания и консултации със специалисти. За освидетелстване и преосвидетелстване от ТЕЛК, личният лекар предоставя необходимото направление, като това не е същото като „Талон за медицинска експертиза“ (бл. МЗ-НЗОК № 6), а съгласно Правилника за медицинската експертиза. Ако пациентът има нужда от преосвидетелстване, лекарите, сключили договор с НЗОК, издават направления за допълнителни консултации и изследвания, свързани с медицинската експертиза.

Как се издава талонът за медицинска експертиза?

Талонът за медицинска експертиза (бл. МЗ-НЗОК № 6) се издава електронно и се изпраща през медицинския софтуер към Националната здравна информационна система (НЗИС), където получава уникален национален референтен номер (НРН). След представяне на документите в ТЕЛК, по тяхно искане, могат да се назначат специализирани медико-диагностични изследвания чрез „Направление за медико-диагностични изследвания“ (бл. МЗ-НЗОК № 4).

Дължат ли се такси за подготовка на документи за ТЕЛК/НЕЛК?

Здравноосигурените лица не плащат за издадените медицински документи, а само потребителска такса от 2.90 лв. за прегледа, освен ако не са освободени от нея. Ако пациентът отговаря на условията за стаж и възраст, таксата е 1.00 лв. За издаване на направление към ТЕЛК не се заплаща.

Какво да направят трудноподвижните пациенти?

Пациенти, които не могат да се явят лично пред ТЕЛК по медицински причини, могат да бъдат освидетелствани на място – в дома им или в болнично заведение. Това се удостоверява с медицинско удостоверение от лекуващия лекар или с протокол от ЛКК.

Как да се обърнете към лекарска консултативна комисия (ЛКК)?

Лекарската консултативна комисия осигурява продължение на отпуска за временна неработоспособност над 14 дни. За да се яви пациент пред ЛКК, личният му лекар го насочва към специалисти за допълнителни изследвания и консултации, като предоставя „Талон за медицинска експертиза“ (бл. МЗ-НЗОК № 6). Ако ЛКК прецени, че са необходими допълнителни изследвания, издава направление за тях.

Каква е продължителността на болничния лист от ЛКК?

ЛКК може да издаде болничен лист за временна неработоспособност за период до 180 календарни дни, като не може да бъде удължаван повече от 30 дни еднократно. При продължителна неработоспособност над 6 месеца, отпускът се разрешава след контролен преглед от ТЕЛК.

Дължат ли се такси за прегледите в ЛКК?

Не се плащат такси за прегледите и консултациите, необходими за представяне пред ЛКК и за издаване на болничен лист, извършени в лечебни заведения, сключили договор с НЗОК. Пациентите заплащат само потребителска такса за прегледа, в размер на 2.90 лв. или 1.00 лв., в зависимост от условията за възраст и стаж.

Къде да се намери информация за ЛКК в страната?

На официалната страница на НЗОК www.nhif.bg в раздела "РЗОК" е публикуван списък на лекарските консултативни комисии, сключили договор с НЗОК в съответната област.

Публикуване на коментар

По-нова По-стара