Мъж получи ТЕЛК след 5 г. чакане, но не и пенсия

Мъж получи ТЕЛК след 5 г. чакане, но няма пенсия
След поредица от посещения в офисите на ТЕЛК в Кърджали и грубо отношение от страна на служители, се оказва, че допусна грешка е причина за забавянето. Снимка: Стандарт

Мъж с тежки белодробни заболявания чака 5 години за решение от ТЕЛК, което пристига с невярна дата.

Мъж, страдащ от хронична дихателна недостатъчност и ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест), е принуден да чака цели пет години, за да получи експертно решение от ТЕЛК. Въпреки че през 2024 г. най-накрая документът е издаден, той е датиран не от момента на подаване на заявлението през 2019 г., а от настоящата година. Въпреки дадения съвет да обжалва пред Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК), мъжът все още е без право на инвалидна пенсия.

Дъщерята на пациента, Мелиса Осман, разказва пред OFFNews, че през 2018 г. баща ѝ, Танер Осман, е диагностициран с туберкулоза и почти година е лекуван в болница "Св. Георги" в Пловдив. Майка ѝ също се заразява, но за разлика от съпруга си, тя се стабилизира. При Танер обаче се развиват сериозни усложнения и на 22 октомври 2019 г. семейството подава документи за медицинска експертиза пред ТЕЛК.

От този момент започва продължителното и мъчително очакване на покана за явяване пред комисията. След като минават три години без никакъв отговор, семейството решава да потърси съдействие в Кърджали. С помощта на адвокат подават жалба, но и тогава им казват просто да продължават да чакат. Според думите на Мелиса, много от познатите им също чакат по няколко години, което ги кара да смятат, че това е обичайна практика.

След поредица от посещения в офисите на ТЕЛК в Кърджали и грубо отношение от страна на служители, се оказва, че допусната грешка е причина за забавянето – поканата за явяване на комисия е изпратена на грешен адрес и е върната два пъти. След като се установява пропускът, служителите обещават, че в рамките на седмица решението ще бъде изпратено по пощата и няма да се изисква явяване пред комисия.

Семейството предоставя всички нужни медицински документи, но месец по-късно все още няма движение по случая. При проверка в системата на НОИ, Мелиса открива, че има издадено решение, но с дата 10.09.2024 г., а не от 2019 г., когато е подадено първоначалното заявление. Така изглежда, че предишната информация е изтрита и всичко е започнато наново, без да бъде уведомено семейството.

Те подават жалби до Министерството на здравеопазването, НЕЛК, омбудсмана и РЗИ-Кърджали. От министерството нареждат проверка, а директорът на здравната инспекция в Кърджали уверява, че ще бъде извършена корекция на датата на инвалидност. За целта обаче трябва да се подаде нова молба до НЕЛК.

Въпреки това и новата молба не води до желаната поправка, а изгубените пет години остават в миналото – без вина на пациента.

Мелиса споделя, че баща ѝ не е в състояние да работи поради заболяването си – дори кратка разходка предизвиква задух. Поради тежката ситуация тя прекъсва обучението си в Тракийския университет в Хасково и заминава за чужбина, за да работи и да подпомага семейството. Скоро след нея заминава и майка ѝ.

В момента работим заедно с майка ми извън страната, пращаме средства на близките си. Баба и дядо също се грижат за баща ми, който все още не получава инвалидна пенсия“, обяснява тя.

Семейството е подало жалба до Административния съд в Кърджали. Информирани са, че в рамките на три до шест месеца ще бъде насрочено дело. Въпреки пропуснатите средства за целия този период, те се надяват на справедливо обезщетение и възможност Танер най-сетне да получава заслужената си пенсия по болест.

Публикуване на коментар

По-нова По-стара