![]() |
Детето с аутизъм има липса на определени умения, които засягат неговите социални взаимодействия и комуникационни способности. Снимка: Pexels |
Подкаст на БНР по темата
На Световния ден за информираност относно аутизма беше проведена открита дискусия за трудностите, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за значението на ранната диагностика и интервенцията при деца с разстройства в развитието. В предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, ръководител на дневното отделение в Клиниката по детска психиатрия на УМБАЛ "Александровска", сподели пред БНР своята гледна точка и опит по въпроса.
Аутизмът – нарушение в развитието на детето
Аутизмът е сложен проблем в развитието, който засяга различни аспекти на развитието на детето. Според д-р Аврамова, това разстройство се отличава с дефицити в социалната адаптация, комуникационните способности и поведението на детето. Аутизмът въздейства не само на взаимодействието с околната среда, но и на много други области от ежедневния живот.
"Детето с аутизъм има липса на определени умения, които засягат неговите социални взаимодействия и комуникационни способности. Това по-късно се отразява на други аспекти от функционирането на детето," обясни д-р Аврамова.
Ранни признаци на аутизъм
Основен акцент в разговора беше важността на ранното разпознаване на симптомите на аутизма. Специалистката обясни, че признаците на аутизъм могат да бъдат забелязани още в много ранна възраст. Затруднения като трудности в свързването с възрастни, невъзможност за разграничаване на близки и непознати хора, както и липса на отговор на социални сигнали, могат да бъдат сериозни индикации, че нещо не е наред.
"Трудностите могат да бъдат забелязани още на много ранна възраст. Детето може да не може да се свърже с възрастен или да не прави разлика между близки и непознати хора. Това е сигнал, че има проблем," подчерта тя.
Предизвикателства пред родителите
Д-р Аврамова отбеляза, че въпреки че ранната диагностика е от съществено значение, тя може да бъде и контроверзна. Някои специалисти смятат, че поставянето на диагноза твърде рано може да окаже негативно влияние върху родителите, като им попречи да реагират правилно на нуждите на детето.
"Някои експерти смятат, че твърде ранната диагностика може да повлияе негативно на поведението на родителите, като затрудни тяхното отношение към детето," отбеляза тя.