![]() |
Миналата година бяха въведени изменения, с цел да се намалят забавянията в обработката на случаи с трайно намалена работоспособност. Снимка: Кворум |
Около 20 000 са забавените случаи, които чакат решение от териториалните експертни лекарски комисии. 14 комисии в шест области изпитват значително забавяне в обработката на заявленията, като разпределението на нови молби към тях е временно спряно.
Все още съществуват комисии, в които не само, че документите не се обработват електронно, но е нужно да се подава заявление поне два пъти. Това се посочва в отговорите на парламентарни въпроси, дадени от здравния министър Силви Кирилов в последните дни, съобщава „Сега“. Очакванията са до края на годината системата да навакса забавянето, породено от предишните промени, и да се възстанови нормалното функциониране.
Миналата година бяха въведени значителни изменения в комисии, с цел да се намалят забавянията в обработката на случаи с трайно намалена работоспособност и увреждания, които се натрупаха след пандемията. Наредбите бяха променени, за да се уточни, че решенията трябва да се вземат по документи, освен в изключителни случаи. Беше въведено случайно разпределение на случаите, за да се осигури равномерно натоварване на комисиите, а болниците бяха задължени да открият нови комисии.
В резултат, броят на ТЕЛК комисиите се увеличи от 70 на 135, а броят на просрочените дела, който на 3 февруари достигна 35 000, в момента е намален на около 20 600 и вероятно е още по-малък. Проблемите със забавени случаи остават в комисии в Видин, Добрич (2), Пазарджик (2), Плевен (3), Русе и Търговище.
В София също има забавяния в няколко комисии – 2211 към Първа МБАЛ „Св. Йоан Кръстител“, 2212 към Втора МБАЛ, 2215 към Четвърта МБАЛ и 2218 към онкологичната болница. Забавянето на медицинските експертизи в тези комисии е свързано предимно с периода след промените в нормативните изисквания, посочва министър Кирилов в отговор на въпроси от депутатите Ивал Белчев и Свилен Трифонов от ПП-ДБ.
Сериозно натоварени са и двете ТЕЛК комисии към МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали, като там има близо 7000 забавени случая, които са натрупани през предходни години. Основният проблем тук е огромният брой заявления от българските граждани в Турция, които са били разпределени към Кърджали преди въведеното случайно разпределение.
Министерството на здравеопазването и „Информационно обслужване“ предприемат различни мерки при такива забавяния. Разпределението на нови молби към съответните ТЕЛК комисии се спира, докато те не се справят с вече поетите случаи. Провеждат се работни срещи, за да се определи срок за изчистване на забавените заявления.
В крайни случаи се предприема преразпределение на делата към други комисии.
Министър Кирилов вярва, че до средата на 2025 г. забавянията ще бъдат значително намалени, а до края на 2024 г. те ще бъдат напълно преодолени.
Обаче, от друг отговор по същата тема става ясно, че все още има упорити проблеми. Един от тях е случаят с една от ТЕЛК комисиите във Варна, която ще получи допълнителни двама служители, за да се справи с натовареността.