![]() |
Резултатите показват, че хора с по-тесни кръвоносни съдове в ретината и определени модели на усукване имат по-ниски резултати на когнитивните тестове. Снимка: Pexels |
Офталмолозите в търговските оптики могат да играят важна роля в откриването на хора с повишен риск от деменция, като разпознават специфични модели в ретината на тези, които са в начални етапи на когнитивно влошаване. Такива изследвания могат да бъдат проведени по време на обичайни прегледи на очите, съобщава BBC.
Тази възможност се основава на напредъка в технологията, свързана с изкуствения интелект (ИИ), наречена Quartz, която анализира очни снимки и за кратко време открива важни различия в формата и размера на кръвоносните съдове в ретината. Технологията автоматично измерва ширината и степента на усукване на тези малки артерии и вени, известни като артериоли и венули.
Кръвоносните съдове в окото са свързани с тези в мозъка, а развитието на Quartz предоставя на учените уникален начин за неинвазивно наблюдение на съдовата система. Така те могат да открият индикатори за здравето на мозъка и признаци на невродегенеративни заболявания.
Екип от новосъздадения изследователски център City St George’s към Лондонския университет използва Quartz, за да анализира очни снимки на над 63 000 души на възраст между 40 и 69 години. След това те оценяват когнитивните способности на участниците чрез тестове за памет, реакции и интелигентност и сравняват резултатите с изображенията на техните очни сканирания.
Резултатите показват, че хора с по-тесни кръвоносни съдове в ретината и определени модели на усукване имат по-ниски резултати на когнитивните тестове. Учените коригираха своите анализи с оглед на възрастта, пола и етническата принадлежност на участниците.
Изследователите смятат, че тези промени в съдовете на ретината може да се дължат на намаленото кръвообращение в мозъка, което може да бъде ранна индикация или последица от заболявания като деменция и Алцхаймер. Най-важното тук е, че изучаването на очите може да доведе до възможност за ранно откриване на невродегенеративни заболявания.
Тази възможност беше акцентирана от професор Крис Оуен, водещ автор на изследването, финансирано от Alzheimer’s Research UK и публикувано в списание *Alzheimer’s & Dementia*. Според него, технологията може да бъде „безпроблемно интегрирана“ в ежедневната практика на офталмологичните клиники и оптики.
„Това би осигурило лесен, достъпен и бърз начин за откриване на хора с повишен риск от невродегенеративни заболявания, без да се изискват инвазивни тестове“, заяви той.
Тези коментари бяха подкрепени от Дейвид Томас, ръководител на политиката в Alzheimer’s Research UK, който нарече възможността за откриване на ранни признаци на деменция чрез рутинни тестове за очите „революционна“.
„Интегрирането на тези сканирания със съществуващи изследвания, като мозъчни скенери, би предоставило на хората по-бърза и по-цялостна представа за състоянието им и необходимата подкрепа“, каза Томас.
В момента няма лечение, което да излекува невродегенеративни заболявания като Алцхаймер, което повдига етични въпроси относно откритията на хора в начални стадии на тези заболявания. Въпреки това, Томас подчерта, че единствено хора, които изрично поискат такъв очен скрининг, ще получават информация за евентуалния си когнитивен спад.
„Освен това е малко вероятно тази технология да стане достъпна в оптиките през следващите пет години. До тогава, може би ще имаме първите ефективни лечения за деменция. Когато тези терапии станат налични, ще имаме нужда от начини за ранно откритие на болестта – и очните сканирания могат да се окажат безценен инструмент за това“, добави той.