Как се променя животът на хората с Алцхаймер?

Как се променя животът на хората с Алцхаймер?
Важен аспект в лечението на болните от Алцхаймер е осигуряването на редовен и структуриран ритъм на живота. Снимка: Pixabay



Подкаст на БНР по темата

Защо лечението на болестта на Алцхаймер представлява сериозно предизвикателство и как то променя живота на пациентите?

Алцхаймер е прогресиращо заболяване на мозъка, което води до нарушаване на паметта, мисленето и поведението. Симптомите на заболяването обикновено започват бавно и се влошават с времето. То е резултат от загубата на нервни клетки, което води до прекъсване на връзките между тях и нарушаване на комуникацията в мозъка.

Д-р Филип Алексиев е невролог в Клиника по нервни болести на болница "Света Анна" в София.

В този разговор ще научим:

  • Защо заболяванията на мозъка ни плашат най-много;
  • Каква е връзката между Алцхаймер и деменция и какви са симптомите на болестта;
  • Какви са статистическите данни за броя на болните у нас и кои са рисковите групи;
  • Какви методи за диагностика се използват;
  • Какви трудности срещат семействата на тези пациенти;
  • Какви медикаменти за лечение на болестта на Алцхаймер са достъпни през НЗОК;
  • Какви нови терапевтични подходи могат да облекчат състоянието на пациентите;
  • Какви са проблемите с липсата на центрове за дългосрочна грижа и обучени рехабилитатори;
  • Има ли профилактика на заболяванията, свързани с умирането на нервни клетки в мозъка.

Някои статистики, споделени от д-р Алексиев

  • При пациенти под 65 години около 5-10% имат когнитивни нарушения или деменция;
  • При хора над 80 години около 20-30% имат клинично изразена деменция;
  • При около 60-70% от случаите на невродегенеративни деменции, особено при Алцхаймер, нервните клетки умират и нарушават нормалната функция на мозъка. Въпреки това, напоследък се обръща внимание и на съдовите промени в мозъка, което усложнява ситуацията.

Относно Алцхаймер, д-р Алексиев пояснява

Болестта на Алцхаймер е най-разпространеното невродегенеративно заболяване и този тренд ще се запази, тъй като хората живеят все по-дълго. Най-често срещаният симптом е загубата на паметта, като се започва с проблеми с краткосрочната и дългосрочната памет, и се преминава към затруднения в речта, настроението и разбирането на обкръжаващата реалност. Понякога възникват трудности с писането и четенето, като най-значимото остава засегнатото говорене.

Лечението на Алцхаймер е все още проблематично:

Въпреки напредъка в диагностиката, лечението остава ограничено. Съществуват лекарства, които помагат на пациенти в ранните стадии на заболяването, но ефектът им намалява при напреднал стадий. Няма значителен напредък в откритията на нови ефективни медикаменти. Д-р Алексиев споделя, че учените все още очакват ново лекарство, което да бъде ефективно в по-късните стадии на болестта, но успехът засега не е налице.

Нелекарствени терапии:

Една от най-новите немедикаментозни терапии е Транскраниалната пулсова стимулация, при която се използват ултразвукови вълни, за да се стимулират нервните клетки и да се подобри функционирането им. Въпреки че този метод може да бъде полезен, ефектът му е по-слаб при пациенти в по-напреднал стадий на заболяването. Специалистите препоръчват тази терапия да се започне на ранен етап от болестта.

Значението на структурирането на живота на пациента:

Важен аспект в лечението на болните от Алцхаймер е осигуряването на редовен и структуриран ритъм на живота. Това е от съществено значение, тъй като пациентите често изпадат в объркване и загуба на ритъм след пенсионирането си. Измененията в ежедневните навици са основни при справянето с болестта.

Трудности за семействата

Когато пациентът започне да губи независимостта си, възникват сериозни проблеми за семейството. Това включва не само грижата за болния, но и заплахата от дехидратация и недохранване, което може да се случи без близките да забележат. Липсата на специализирани грижи за хора с Алцхаймер, както и недостатъчният брой болногледачи, прави ситуацията още по-трудна.

Проблеми със здравната система и липсата на грижи:

Като цяло, системата за грижа за болни с деменция и Алцхаймер е разпокъсана и неефективна. Д-р Алексиев посочва, че в други държави, като Чехия, вече отдавна съществуват дневни стационари, в които се провеждат терапевтични дейности като музикотерапия и социална терапия, но у нас все още липсва такава инфраструктура.

Здравеопазването в България се сблъсква с многобройни проблеми и предизвикателства, които изискват комплексен и всеобхватен подход, за да се справим със заболявания като деменция и Алцхаймер.

Източник: БНР

Публикуване на коментар

По-нова По-стара