Центърът за защитена заетост „Градина Вдъхновение” предоставя възможности за работа на хора с увреждания, въпреки техните ежедневни предизвикателства. Това място е създадено за всички, на които светът е затворил вратите си. В него се отглеждат екологично чисти плодове и зеленчуци, както и истинско, автентично щастие, споделят в студиото на „Социална мрежа” по NOVA News Милена Боева, основател на центъра, и Милена Илиева, сценарист на документалния филм "Градината на доброто". Те разказват за този проект, който вече е осъществен, но в момента се нуждае от финансова подкрепа, за да продължи да функционира.
„Тази инициатива започна през 2017 година. През следващата година подписахме първия договор с Община Божурище, които приеха идеята с много положително отношение. Когато се срещнахме с кмета, той подкрепи нашето намерение. През 2019 година започна инвестиционната фаза на проекта - Център за защитена заетост. През 2020 година, на 1 юли, 15 младежи с увреждания започнаха работа като градинари с трудови договори за 4 часа на ден,” сподели Милена Боева.
По нейни думи, младите хора, работещи в центъра, обичат това, което правят, и идват с ентусиазъм в градината. „За мен това е най-голямото удовлетворение,” добави тя.
Милена Илиева разказа как се е родила идеята за документалния филм "Градината на доброто". „Моят приятел, който работи в Божурище, ми донесе уникална поставка за чаша. Той ми обясни, че тя е изработена от хора в неравностойно положение. Запалих се да науча повече за този център и за жената, която го ръководи, която, както ми каза приятелят ми, има истинска мисия. Аз като сценарист и човек, който търси интересни проекти, веднага се заинтересувах. Заедно с моята приятелка и режисьор на филма - Силвия Пешева, решихме да посетим Божурище,” спомня си тя.
„През есента на 2023 година, когато се запознахме с Милена Боева, веднага се харесахме и започнахме да се вълнуваме не само от темата, но и от тази невероятна любов между хората в центъра,” добавя тя.
Милена Боева сподели, че финансирането на проекта е на изчерпване. „Проектът за Агенцията за хората с увреждания приключва в края на февруари. Финансирането ще бъде прекратено, но центърът ще продължи да съществува като Център за защитена заетост. Подадохме документи към Министерството на труда и социалната политика, за да ни регистрират и като социално предприятие. Вече имаме регистрация като специализирано предприятие към Агенцията за хората с увреждания, защото разкриваме кулинарна кухня. Въпреки това ще има период от 5-6 месеца, в който младежите няма да получават заплати, докато не получим новото финансиране,” обясни тя.
Боева призова компаниите, които могат, да наемат тези младежи за около 5-6 месеца.
Повече информация за "Градина вдъхновение" и как можем да я подкрепим, може да намерите на тяхната Фейсбук страница.