![]() |
Държавата е осигурила безплатен достъп до жестови преводачи за хора с увреден слух, но такива почти не се намират. Снимка: Илюстративна, visitplovdiv.com |
Подкаст на БНР по темата
Знаете ли, че в Районната организация на глухите в Шумен има танцов колектив, групи за пантомима и за песни, изпълняван на жестов език? Много хора ще се учудят.
В съвременното общество, в което говорим за свързаност, мостове и интеграция на хора с увреждания, общността на глухите остава изолирана и почти затворена.
Членовете на Съюза на глухите в Шумен са около 110, а към районната организация са включени още около 160 души от общините Търговище и Попово.
Като координатор, помагащ на всички тези хора, работи Мая Саватеева от Шумен. Тя е чуваща, но като дете на глухи родители, възприема жестовия език като свой майчин.
„Най-голямото предизвикателство е липсата на преводачи на жестов език“, споделя Мая Саватеева пред БНР. Тя е единствената, която подпомага голямата общност в Шумен, Търговище и Попово в контактите им с институциите. Държавата е осигурила безплатен достъп до жестови преводачи за хора с увреден слух, но такива почти не се намират, добавя тя.
„Търпимостта трябва да се възпитава още в детската градина, а родителите трябва да обяснят на децата си, че има хора, които се различават от тях“, коментира Мая.