Експертите приемат запитвания всеки работен ден от 9:00 до 17:30 ч. Снимка: БГНЕС |
Изгубили сте синята си книжка и искате да смените личния си лекар. Необходима ви е информация за срока на валидност на направлението и колко прегледа може да покрие. Националната здравноосигурителна каса предоставя данни на своя сайт, които да улеснят пациентите.
Какво да направите, ако не знаете отговорите?
Обадете се на Зелен телефон на НЗОК на номер 0800 14 800. Обажданията са безплатни и могат да се извършват както от стационарни, така и от мобилни телефони, независимо от това дали сте в България или в чужбина. Разговорите са за сметка на НЗОК.
Информационният център е на разположение от самото създаване на НЗОК. Всеки ден четирима обучени експерти отговарят на въпроси в рамките на 5 минути. Те са добре запознати с новините, промените в закони или наредби, които засягат работата на Здравната каса. Така информацията, която получавате, е актуална и отговаря на последните промени.
Експертите приемат запитвания всеки работен ден от 9:00 до 17:30 ч., като получават около 1200 обаждания дневно.
Какви са най-честите въпроси, задавани на телефон 0800 14 800 през последния месец?
Как да смените личния си лекар?
Има определени срокове за това. Ако сте намерили нов лекар и искате да се запишете при него, можете да го направите всяка година през зададените периоди: 01-30 юни и 01-31 декември.
Ако обаче се преместите в друго населено място, можете да смените личния си лекар по всяко време на годината. За целта трябва да подадете формуляр за смяна на личен лекар (регистрационна форма за постоянен избор на общопрактикуващ лекар - https://www.nhif.bg/bg/people/request_opl/). За тази смяна не е необходимо да информирате стария си лекар.
Смяната може да се извърши и когато вашият личен лекар не може да оказва медицинска помощ (поради смърт или заболяване). И в този случай е необходима регистрационна форма за постоянен избор на нов лекар.
Също така, можете да смените личния си лекар временно, ако се местите в друго населено място за период до 5 месеца. Тогава се попълва форма за временна смяна (https://www.nhif.bg/bg/people/request_opl/). След изтичане на периода ще бъдете автоматично върнати при стария лекар.
Как да получите здравноосигурителна книжка за дентални услуги?
Първата здравноосигурителна книжка се издава безплатно и може да бъде получена от РЗОК по избор на личен лекар или чрез съответното подразделение на касата. За целта трябва да представите личната си карта или, ако сте родител, акт за раждане на детето.
Ако книжката се запълни, можете да получите притурка от РЗОК или негово подразделение без заплащане.
При изгубена книжка, можете да получите нова само в РЗОК по избор на личен лекар (без подразделения на касата), като тази услуга се заплаща и цената на новата книжка е 7.44 лв.
От 2024 г., когато се налага да посетите общопрактикуващ лекар в друго населено място, за инцидентна медицинска помощ не е необходимо да предоставяте здравноосигурителната книжка.
Какъв е срокът на валидност на направленията?
Направленията са валидни 30 календарни дни от датата на издаване и важат както за прегледи при специалисти, така и за изследвания и хоспитализация.
От 01.07.2024 г. изключение прави направление за високоспециализирани изследвания като мамография и ехография на млечни жлези, което е валидно до 60 дни от датата на издаване.
Каква е валидността на протоколите и как се следят?
От септември 2024 г. здравноосигурените, които получават лекарства или медицински изделия по протокол, ще бъдат уведомявани чрез Viber или SMS за движението на протокола си.
При издаване на протокол е препоръчително да поискате неговия номер, за да можете сами да проследявате движението му на официалната страница на НЗОК в раздела за електронни услуги: https://reports.nhif.bg.
Могат ли гражданите да получават отговори онлайн от НЗОК?
Да, можете да използвате рубриката „Онлайн консултации“. Отговорите на въпросите се предоставят в срок до 5 работни дни, като понякога може да получите отговор и в рамките на деня, но това не е гарантирано, тъй като постъпват много запитвания.
В началото на учебната година често се задават въпроси относно изследвания на деца, ученическите картони, ваксините и извинителните бележки.
Отговорите в „Онлайн консултации“ не се публикуват по реда на получаване на въпросите, а се публикуват само в работни дни. За да намерите отговорите, е препоръчително да търсите по датата на запитването.
За подаване на сигнали и жалби с придружаваща документация може да използвате електронния адрес: nzok@nhif.bg.