БФ по хокей на трева продължава да работи с хора с интелектуални затруднения

БФ по хокей на трева продължава да работи с хора с интелектуални затруднения
Снимка: БФ по хокей на трева

Българската федерация по хокей разработи дългосрочен план за хората с интелектуални затруднения. Партньори по тези проекти са Спешъл Олимпикс България и Регионален център за подкрепа на приобщаващите образователни процеси – Пловдив.

„Дълги години работим за развитието на хокея сред хората с увреждания. В началото на този век се опитахме да развием хокей за хора с физически увреждания. За съжаление след 4-5 години работа установихме, че нямаме ресурси. През 2019-2020 г., по идеи на международни и европейски федерации, започнахме да разработваме проект за хора с интелектуални затруднения по програма Еразъм+ Координатор е Чешката федерация, а българският партньор е "Спешъл Олимпикс България."

Причината е, че не искам да намесвам федерацията в нещо, за което не знаем много. Започнахме сътрудничество с Регионален център за подкрепа на приобщаващите образователни процеси – Пловдив. Свързани сме със страхотен екип, ресурсни учители. Помагаме им чрез нашите треньори“, каза проф. Антонио Антонов, изпълнителен директор на БФ Хокей.

През 2023 г. Спешъл Олимпикс ще ни включи като събитие за представяне в Световните игри и отбори от Германия, Холандия, Пакистан и Обединеното кралство ще участват в състезанието. За наша изненада, в първия мач нашите специални спортисти победихме Англия, Германия и Пакистан. Спечелихме второ място на Световните игри в Берлин през 2020 г.. Страната повярва в нас и разработихме цялостен план за развитие на спорта за хора с увреждания, който беше много успешен за нас.

На Спешъл Олимпикс Европа в Холандия победихме холандския отбор и завършихме трети. Ще кандидатстваме по тази схема отново през 2025 г. Надявам се Министерството на младежта и спорта да оцени този план. Основната ни цел е да организираме Европейското първенство по хокей за хора с интелектуални затруднения.„ добави Антонов.

Радвам се, че работим с хора с интелектуални затруднения, защото виждам сълзи в очите на тези майки на деца и възрастни хора. Има спортисти със специални потребности, които 17-20 години не са се отделяли от семействата си. Родителите се радват, че децата и близките им имат възможност да станат по-самостоятелни. Благодарна съм на целия екип, който работи с мен по този проект“, завърши преподавателят в НСА „Васил Левски“.

Публикуване на коментар

По-нова По-стара