През 2023 година са отчетени 9 хиляди развода, което е с 400 по-малко спрямо предходната година. Снимка: Pixabay |
Българите се ориентират към европейските практики в тенденциите за сключване на брак.
През 2003 година са регистрирани почти 31 хиляди брака, но десетилетие по-късно този брой спада с близо 10 хиляди. От 2013 година се наблюдава устойчиво увеличение, което достига нива, сравними с тези от преди две десетилетия.
Възрастова структура на младоженците
Най-активната възрастова група за сключване на брак е между 25 и 29 години. През 2023 година са регистрирани 19 брака с непълнолетни мъже, основно в област Пловдив. При жените под 18 години броят е значително по-висок - над 300 случая, като една пета от тях са в област Сливен.
Градско-селско разпределение
Три четвърти от браковете са сключени в урбанизирани райони. Интересно изключение правят областите Кърджали, Разград, Силистра и Търговище, където населението на селата води в статистиката по брой сключени бракове.
Разводи и тенденции
През 2023 година са отчетени 9 хиляди развода, което е с 400 по-малко спрямо предходната година. За сравнение, 2017 година поставя рекорд с над 16 хиляди развода. Най-много разводи се наблюдават във възрастовата група 40-49 години, като разпределението между мъжете и жените е почти равно.
Европейски контекст
Според данни на Евростат, на всеки 1000 българи през изминалата година са регистрирани четири брака и един и половина развода. Това поставя България в средата на европейската класация, близо до средните стойности за Европейския съюз.