Психичното здраве при юношите трябва да стане приоритет

Психичното здраве при юношите трябва да стане приоритет
Периодът на юношеството е критичен за психичното здраве. Снимка: Pixabay


Подкаст на БНР по темата

Според доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, публикуван през април, е отчетен тревожен ръст от 100% на опитите за самоубийства сред учениците. Този шокиращ факт бе обсъден от проф. д-р Елена Иванова, психиатър в Клиниката по детска психиатрия "Св. Никола" на УМБАЛ "Александровска", в интервю за предаването Lege Artis.

Проф. Иванова посочи, че отбелязването на 10 октомври като Световен ден на психичното здраве предоставя важна възможност да се постави фокус върху проблемите, свързани с психичното здраве на младите хора. Тя подчерта, че ранната диагностика и терапия са от ключово значение за превенцията на психични разстройства в по-късна възраст.

"Обществото ни дължи подкрепа на младите хора", заяви проф. Иванова, споменавайки данни от Национална кампания, проведена през 2021 г. в сътрудничество с УНИЦЕФ – България. Кампанията, озаглавена "Отвън усмивките, как си всъщност?", показа, че около 11% от децата и юношите на възраст между 10 и 18 години проявяват признаци на психични разстройства. Това означава, че около всяко пето дете е засегнато от така наречените интернализирани разстройства като депресия и тревожност.

Един от основните проблеми, по думите на проф. Иванова, е стигмата, свързана с психиатричните диагнози. Много семейства възприемат диагнозата като "етикет" или "присъда", която ги отделя от останалите. Тя сподели, че този подход затруднява получаването на необходимата специализирана помощ за децата.

Периодът на юношеството е критичен за психичното здраве, посочи още тя. Това е време на пубертетни промени и психична реорганизация, при което минали травми могат да се възродят и проектират в настоящето. Ако тези преживявания не бъдат правилно обработени, юношеството може да се превърне в особено труден етап.

Освен това, в този период се променя възприятието на младите хора за родителите, което често води до депресивни мисли и влошено емоционално състояние. Проф. Иванова отбеляза, че младите хора често експериментират със смъртта в своите мисли и действия, затова е от решаващо значение да се осигури психологическа подкрепа както за тях, така и за техните семейства.

Накрая тя подчерта колко важно е внимателното наблюдение на това как юношите възприемат различните събития в живота си. Понякога ситуации, които изглеждат незначителни на възрастните, могат да бъдат изключително травматични за младите хора. Притискането от страна на връстниците също играе значителна роля и може да представлява сериозна заплаха за тяхното психично здраве.

Тревожните данни и анализите на специалисти като проф. Иванова подчертават необходимостта от внимание и подкрепа за младите хора в техните трудни етапи на развитие.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Публикуване на коментар

По-нова По-стара