„Сентилион“ е иновативна компания в сферата на електрониката, която оперира в различни направления, включващи медицина, авионика и прецизна индустриална техника. Производството на компоненти за медицината е основната дейност на компанията, като тя оперира вече 25 години на пазара. „Сентилион“ произвежда импланти за хора с увреден или без слух, това коментираха Диляна Михова, директор "Маркетинг и продажби" в "Сентилион" и Мартин Марков, директор "Качество" в "Сентилион", в предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.
Методът на производство на тези импланти е изключително сложен и много малко компании могат да го извършват. Производството се случва в така наречената чиста стая, която е рядко срещана в България. Това е затворено помещение, което се поддържа по специален начин, така че да не попадат вредни частици. Преди влизане в помещението всичко се почиства и се слага специално облекло.
„Сентилион“ оперира и в сектора на авиониката, произвеждайки части за сателити и наносателити. Те включват модули за изтласкване, комуникация, захранване, както и изцяло сглобени сателити. Основният партньор на компанията е Enduro SAT, като благодарение на технологиите на стартъпа „Сентилион“ успява да дава най-модерните решения в електрониката. Използваните компоненти трябва да могат да издържат на условията в Космоса, като се използват специфични соларни панели и лепила за сглобяване, а металът, който се използва е алуминий.
Гостите разкриха, че компанията произвежда и в сферата на прецизната индустриална техника за клиенти от звукозаписния и озвучителния бранш. Те допълниха, че надеждността на медицинските им изделия дава добра репутация за всички направления, в които оперират.
Темата за дигитализацията на бизнес процесите и автоматизацията на производството е основна за „Сентилион“. Компанията успява да внедри безхартиеното производство, правейки ги единственото предприятие в Централна и Източна Европа, което е успяло. Ефективността на компанията се повишава, използвайки процес наречен DMC.
“DMC е софтуерен продукт, който позволява дигитализация на цялото производство. Ние успяхме само за 8 месеца да го внедрим. Това ни позволи от 30 000 хиляди листа, които седмично генерираме за всяко медицинско изделие, да бъдат съкратени до под 1000, като дори увеличихме производителността на цялото производство, успяхме да управляваме по-прозрачно и да имаме пълна проследимост на компоненти, оборудване и материали.“
Целия коментар гледайте във видеото.