Кой дом за лица с физически увреждания в страната е най-предпочитан?

  

Кой дом за лица с физически увреждания в страната е най-предпочитан?
Преминаването от голямата и качествено работеща структура към по-малки соициални
центрове с по 25-30 човека, ще подобри ли живота на тези хора? Снимка: nbp.bg

В Дома за възрастни лица с физически увреждания в Стара Загора, при капацитет 211 д., настанените са 174 човека. Медицинският и обслужващ персонал е от 114 д. Социалното заведение е сред най-предпочитаните в страната заради добрата материална база и високото качество на битовото и медицинско обслужване. „Условията са много добри – домуващите са настанени в двойна стая със собствен санитарен възел и баня.“, съобщи за РСЗ директорът Веска Кънева. За желаещите, които имат физически възможности са организирани ателиета за трудотерапия, допълва  д-р Живка Хадждимитрова, пред БНР.

Болшинството от живущите в социалното заведение са изключително доволни от битовите условия и медицинското обслужване, възможността за рехабилитация и трудотерапия. Не са малко настанените тук, които са напускали  социалното заведение и след няколкомесечен престой в други социални домове за възрастни с увреждания, са се върнали отново в дома в Стара Загора. И причините за това са добрите материални условия, качеството на предоставяните услуги и професионалното и човешко отношение на целия персонал. 

След видяното и чутото от живеещите и обгрижващия ги персонал в Дома за възрастни лица с физически увреждания в Стара Загора, няма как да не се запита човек - длъжна ли е България да спазва Европейските директиви  за закриването на домове с голям капацитет като Дома за възрастни лица с физически увреждания в Стара Загора  и откриването на социални центрове за 25 до 30 потребители до 2035 г.?

След като настанените в социалното заведение са доволни от материалната база, условията на живот и медицинско обслужване, професионалното и човешко отношение на младия, добре подготвен и мотивиран персонал, който се грижи за по-добрия живот на хората с увреждания, трябва ли доказана и работеща услуга и практика да бъде закривана?

Преминаването от голямата и качествено работеща структура към по-малки соициални центрове с по 25-30 човека, ще подобри ли живота на тези хора? И какво ще стане с тази голяма, ремонтирана и удобна база на дома, намираща се на едно от най-приятните за живеене места в зеления пояс около Стара Загора?

Публикуване на коментар

По-нова По-стара